A geotechnikai szakvélemény megértése
A geotechnikai szakvélemény felbecsülhetetlen értékű eszköz minden kereskedelmi épület és infrastrukturális projekt esetében. Ez a részletes helyszíni állapotjelentés nemcsak a helyszín mechanikai tulajdonságainak megértéséhez elengedhetetlen, hanem a vízbeszivárgás kockázati tényezőinek értékeléséhez és a talaj összetételének megértéséhez is, beleértve azt is, hogy a talaj tartalmaz-e káros vegyi anyagokat vagy gázokat.
A következő szakvélemény-elemek áttekintése segít meghatározni a vízszigetelési igényeket.
Talajvízszint
A talajvízszint magasságának megértése kritikus mind szerkezeti szempontból, mind a szükséges vízszigetelés meghatározása szempontjából. Ezt az információt a régióra előre jelzett csapadékmennyiséggel együtt kell felülvizsgálni. Ha a talajvízszint közel kerül az alaplemez magasságához, értékeljük, hogy az esővíz várhatóan milyen gyorsan fog eloszlani a helyszínen található talajtípuson keresztül.
A geotechnikai szakvéleménynek azt is tisztáznia kell, hogy a talajvízszint állandó vagy ingadozó. Ha ingadozik, akkor tudnia kell, hogy a legmagasabb pontján milyen magas lesz. (Megjegyzés: A legtöbb geotechnikai jelentés a talajvízszint magasságának becslésekor néhány méteres "tompítást" ad.)
Talajszennyeződés
A talaj- és vízszennyezés kezelése egyre nagyobb gondot jelent, mivel rengeteg építkezés zajlik rekultivált földterületeken. Vizsgáljuk meg a helyszínen található szennyeződések jellegét. Néhány gyakori kérdés, amelyet figyelembe kell venni:
- Milyen típusú szennyező anyagról van szó és milyen a kitettségi kockázat?
- Mekkora a szennyeződés szintje?
- Mennyi talajt kell eltávolítani a helyszínről?
- Milyen típusú gátak (akadályok) védik meg az épület bérlőit a szennyezett talajnak vagy víznek való kitettségtől?
- Mennyi ideig fog tartani ez a védőgát? – létesítmény élettartama !!!
- Hogyan tesztelheti, hogy a gát megfelelően véd-e?
- Szükség van-e karbantartásra a gátrendszerhez?
- Szükséges-e a gát-rendszer karbantartása?
Talajsüllyedés
Ez befolyásolhatja az alaplemez típusát és az alaplemez vastagságát. Ha van jele a talaj süllyedésének, akkor előnyös lenne teljesen ragasztott (betonhoz kötődő) vízszigetelő rendszert használni. Ha talajsüllyedés következik be, a nem teljesen ragasztott vízszigetelő rendszer valószínűleg leesik az alaplemezről, és ezzel a vízszigetelő rendszerre nehezedő feszültséget okoz. Ez szakadásokhoz és „hal-szájak” kialakulásához vezethet.
Vannak további körülmények, amelyek talajsüllyedési problémákat okozhatnak. Például a talajvízszint ingadozása növelheti a talajülepedés mértékét. Ezenkívül a talajban lévő szerves anyagok, például fák gyökerei vagy korhadó fa, is okozhatnak ülepedési problémákat, mivel ezek az anyagok idővel lebomlanak.
Talajtípusok
A sziklás és agyagos talaj jelentős mennyiségű vizet tart vissza, ami heves esőzések során átmeneti hidrosztatikus nyomásviszonyokat hozhat létre, még egy "száraz ásatás" esetén is. Ez általajvíz viszonyokhoz vezet (azaz a talaj- vagy kőzetrétegeken belül a talajvízszintnél magasabban elhelyezkedő vízréteg). Ez azt jelenti, hogy ha a talaj sziklás vagy agyagos, akkor is fennáll a víz behatolásának veszélye, még akkor is, ha nem a talajvízszint alatt építkezik. Ezekben az esetekben minőségi vízszigetelő rendszer alkalmazása szükséges.
Tudjon meg többet a PREPRUFE® Plus vízszigetelő membránról
Talajvisszatartás
Számos geotechnikai szakvélemény talajvisszatartó rendszereket, például szádfalazást vagy (OSB) deszkaborítású cölöpöket javasol. Ezek befolyásolhatják a vízszigetelés kiválasztását, mivel a vízszigetelő membránt erre a felületre rögzítik. Azt is fontos figyelembe venni, hogy a talajvisszatartó rendszer mennyi ideig lesz a helyén. Például a fa alátámasztás idővel tönkremegy, az acél anyagok pedig korrodálódnak.
Víztelenítés
A megfelelően víztelenített helyszín elengedhetetlen a sikeres vízszigetelés beépítéséhez bármilyen rendszer esetében. A vízelvezetés általában csak egy része a megoldásnak, amelyre a talajszint alatti szerkezetek esetében van szükség. A vízszigetelési szakértőnek tudnia kell, hogy a vízelvezető rendszer ideiglenes vagy állandóan a szerkezet része lesz-e.
A talajvízszint alatti építkezéseknél a földmunkák és az építkezés során az ideiglenes víztelenítésnek kiemelt figyelmet kell kapnia. A víztelenítő rendszer költségeinek mérlegelésekor mindenképpen számoljon a szükséges tartalék generátorokkal, mivel egy meghibásodás költségei katasztrofálisak lehetnek. A víztelenítő rendszer karbantartási költségeit is fontos kiszámítani, mivel a legtöbb víztelenítő rendszer rendszeres tisztítást igényel.
Szeizmikus mozgás
Ha a terület szeizmikus aktivitásra hajlamos, ez hatással lesz a felhasznált vízszigetelés típusára. A szeizmikus mozgások jellemzően felfelé nyomhatják a vizet, és olyan vízbeszivárgási problémákat okozhatnak, amelyek korábban nem léteztek.
Forrás: GCP Applied Technologies
Professzionális vízszigetelési rendszerek magyarországi forgalmazója.
Nagy-Kriston Csaba
Műszaki igazgató, okl. építőmérnök
- csaba.nagykriston@isoprof.hu
- +36 (20) 915-6047
Vajnáné Zonda Júlia
Főmérnök, okl. építőmérnök
- isoprof@isoprof.hu
- +36 (20) 962-7997