Építés barnamezős területeken

Mivel a városi terület szűkös, a fejlesztők nehezen találnak építésre alkalmas, érintetlen területeket. Az évszázadok óta tartó ipari fejlesztés számtalan területet szennyezetté tett. Ezek gyakran elhagyott ipari területek, például acélművek vagy finomítók, amelyeket egyes régiókban barnamezőknek neveznek.

Nyilvánvalóan vannak olyan esetek, amikor az ilyen területeken történő fejlesztés nem bölcs döntés, az egészségügyi és biztonsági kockázatok szintje és/vagy a tisztítás magas költségei miatt. Sok terület azonban megfelelő kármentesítés esetén életképes az építkezésre.

Az újjáépítés kihívásai

Ha újjáépítési projektbe kezd, kritikus fontosságú, hogy legyen egy terv a helyreállításra. Ez magában foglalja a talaj és a benne lévő szennyező anyagok jellegének alapos felmérését, valamint szakértői tanácsok beszerzését a rendelkezésre álló leghatékonyabb kármentesítési technikákról. A szakértőnek jól kell ismernie a legújabb előírások betartásának módját. Például a British Standards Institution (BSI), egy 193 országban elismert független szabványügyi testület, szabványokat dolgozott ki a védelmi intézkedésekre vonatkozóan.

Gyakori, hogy a szerkezeten belül és kívül is többféle helyreállítási módszert alkalmaznak. Az Ön geotechnikai mérnöke az adott helyszínre vonatkozó ajánlásokat tud adni.

Az előre felhelyezett membránok szükségessége

A kármentesítési folyamat gyakran magában foglalja az első néhány talajréteg kezelését vagy több talajréteg eltávolítását a helyszínről. Ez azonban valószínűleg az illékony szerves vegyületek nyomait hagyja maga után. Ez azt is jelenti, hogy meg kell akadályozni, hogy a talajban lévő káros gázok beszivárogjanak az építménybe.

Egyes előre felhelyezett vízszigetelő membránok, mint például a PREPRUFE® Plus vízszigetelő rendszer, második védelmi szintként használhatók a víz és a gáz beszivárgásának megakadályozására. Ez megakadályozza, hogy a talajban lévő szennyeződések korrodálják a szerkezetet, vagy befelé vándoroljanak, és rontsák a levegő minőségét.

Hogyan működnek az előre felhelyezett membránok

Az utólagosan felhelyezett vízszigeteléssel ellentétben, ahol a vízszigetelő membránt a megkeményedett betonra helyezik fel, az előre felhelyezett vízszigetelést a zsaluzatba helyezik, mielőtt a betonacél és a beton elhelyezésre kerülne. A membránt közvetlenül a talajvisszatartó rendszerekre vagy a résfalakra helyezik. A betont ezután közvetlenül a membránra öntik. 

Nem minden előre felhelyezett membrán egyforma

További megfontolások:

  • Győződjön meg arról, hogy a vízszigetelő membrán képes védelmet nyújtani a veszélyes gázokkal szemben. Egyes vízszigetelő membránok idővel lebomlanak, ha bizonyos szennyeződéseknek vannak kitéve. Másoknál előfordulhat, hogy nincs meg az a szoros, szerves kötés, amely távol tartja a gőzöket.
  • Biztosítson folyamatos vízszigetelő ragasztóréteget. A membrán-tekercsek közötti erős átfedések biztosítása segít megakadályozni, hogy a víz és a gázok bevándoroljanak a szerkezetbe.
  • Használjon inert (adott körülmények között kémiai reakcióba nem lépő) anyagot. Az előre felhelyezett membránok számos anyagból készülnek, például lineáris, alacsony sűrűségű polietilénből (LLDPE), PVC-ből (polivinil-klorid), EPDM-ből (etilén-propilén-diénpolimer) és CSPE-ből (klórszulfonált polietilén). Ezek közül néhánynak a polimerszerkezetük különbözősége miatt magasabb a lebomlási szintje. Például az LLPDE-t, a PVC-t és az EPDM-et különösen veszélyezteti az oxidáció, míg a CSPE-t a dehidroklórozás. A HDPE fokozott oxidációs-, hidrolízis- és feszültségállósággal rendelkezik, és széles körben használják geomembránként.
  • Vizsgálja meg a kémiai expozíció hosszú távú hatásait. Kérdezze meg a membrán gyártóját, hogy hol helyezték el termékeiket, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a termékek kiállták az idő próbáját az Önéhez hasonló helyszíni körülmények között. Tekintse meg a membrángyártó helyi és globális körülmények között elért eredményeit is.
  • Nézzen utána független teszteknek. A gyártónak képesnek kell lennie arra, hogy összekapcsolja Önt egy független laboratóriummal, amely igazolni tudja az állítások érvényességét. Győződjön meg arról, hogy a laboratórium a termék minden aspektusát tesztelte. Például az átlapolások általában a legveszélyeztetettebb helyek, ahová a gáz és a víz bejuthat, de gyakran figyelmen kívül hagyják őket.

Tudjon meg többet a PREPRUFE® Plus előre felhelyezett vízszigetelő membránról

Forrás: GCP Applied Technologies

ISOPROF SZIGETELÉSFORGALMAZÓ Kft.

Professzionális vízszigetelési rendszerek magyarországi forgalmazója.

user-avatar

Nagy-Kriston Csaba

Műszaki igazgató, okl. építőmérnök

user-avatar

Vajnáné Zonda Júlia

Főmérnök, okl. építőmérnök