Víz elleni teknőszigetelési technikák
A teknőszigetelés - más néven föld alatti vízszigetelés - magában foglalja egy vízszigetelő réteg felhordását a falakra, az alaplemezre és bizonyos esetekben a föld alatti szerkezet tetejére. A víz elleni teknőszigetelés célja a föld alatti szerkezet teljes burkolatának bevonása, hogy megvédje azt a víz behatolásától.
Teknőszigetelési módszerek
A háromféle víz elleni teknőszigetelés a következő:
- Vízzáró beton, ahol adalékanyagokat adnak a betonhoz, hogy erősebbé és kevésbé vízáteresztővé tegyék azt.
- Vízelvezetés, vagy üreges falszerkezet, ahol a víz bejut a külső falba, majd onnan kiszivattyúzzák.
- Vízszigetelő membránok, ahol a föld alatti építményen kívül elhelyezett fizikai akadály megakadályozza a nedvesség és a gázgőz bejutását az építménybe.
A teknőszigetelés típusa számos tényezőtől függ, többek között az alábbiaktól:
- Hogyan fogják használni a föld alatti teret ?
- Befejezett vagy befejezetlen tér lesz ?
- Lesznek-e értéktárgyak (pl. könyvtári könyvek, orvosi felszerelések, luxusautók, háztartási cikkek stb.) a föld alatti helyiségben ?
- Milyen elvárásai vannak az épület tulajdonosának a teljesítménnyel szemben ?
- Mekkora a vízszigetelésre szánt költségkeret ?
- Vannak-e források a vízszigetelő rendszer karbantartására ?
A vízzáró beton gyakran a legolcsóbb megoldás és a legkönnyebben kezelhető, mivel nem kell külön alkalmazni. Az adalékanyagokat egyszerűen beépítik a betonkeverékbe. Karbantartással is alig vagy egyáltalán nem jár. A vízzáró beton jó választás alacsony és közepes kockázatú projektekhez, például egy beton parkolóházhoz, ahol egy kis mennyiségű nedvesség elfogadható. Azonban egyetlen beton sem 100%-ban ellenálló a víz beszivárgásával szemben, így a vízzáró beton önmagában nem a legjobb választás a nagy kockázatú projektekhez vagy kész terekhez.
A vízelvezető rendszerek jól alkalmazhatók olyan helyzetekben, amikor a külső vízszigetelő membrán használata nem praktikus vagy nem lehetséges a külső membrán folytonosságának elérése. A vízelvezető rendszerek azonban általában drágák, különösen, ha figyelembe vesszük a fenntartási és karbantartási költségeket. A rendszereket ellenőrizni kell, hogy ne duguljanak el. Ezenkívül tartalék generátorokra is szükség van meghibásodás esetén.
Vannak olyan épületek is, amelyek vízelvezető rendszert használva kiszivattyúzzák a vizet az építményből és "szürkevízként" használják (növények öntözésére és hasonló célokra).
Általánosságban elmondható, hogy a vízelvezető rendszereket általában nem ajánlják olyan projektekhez, ahol magas a talajvízszint, ingadozik a talajvízszint vagy ahol szennyezett a talaj, mivel a szennyezett talajból származó víz és/vagy gőzök bejutása a szerkezetbe nyilvánvalóan nem ideális.
A vízszigetelő membránok fizikailag megakadályozzák a víz bejutását a szerkezetbe. Gyakran használják őket nagy kockázatú projekteknél, például luxuslakásoknál vagy más kész tereknél, amelyek jelentős problémákkal szembesülnének, ha víz, nedvesség vagy gőzök szivárognának be a szerkezetbe. Bár a kritikus pincék esetében elfogadható a vízelvezető védelem használata, a meghibásodás kockázata jelentősen csökken, ha kombinált vízszigetelő védelmet alkalmazunk, például vízelvezető rendszert használunk egy teljes felületen a szerkezethez kötődő vízszigetelő membránnal kombinálva.
A vízszigetelő membrán felhelyezése az alapozás előtt történik. Ezután a betont rá- vagy melléöntik, ami kötést hoz létre a vízszintes födém és a falak között. A vízszigetelő betonhoz hasonlóan általában kevés karbantartásra van szükség, miután a vízszigetelő membránt beépítették.
A vízálló membrán kiválasztásakor a legjobb, ha olyat választ, amely adhéziósan kötődik a betonhoz, mert ez további védelmet nyújt a szerkezet tartósságának fokozásával. Ebben az esetben a vízszigetelő membrán olyannyira kötődik a szerkezethez, hogy a kettő egy egységgé válik, megvédi magának a szerkezetnek az integritását és megvédi a szerkezetet a víz beszivárgásától. Egyes membránok, mint például a PREPRUFE® Plus vízszigetelő membrán, védelmet nyújtanak a víz, az agresszív talajok, a radon és más veszélyes gázok, például a metán és a széndioxid ellen.
További információ a PREPRUFE® Plus vízszigetelő membránról:
https://product.gcpat.com/preprufe
Magyarországi forgalmazó:
www.isoprof.hu
GCP szakcikk
Professzionális vízszigetelési rendszerek magyarországi forgalmazója.
Nagy-Kriston Csaba
Műszaki igazgató, okl. építőmérnök
- csaba.nagykriston@isoprof.hu
- +36 (20) 915-6047
Vajnáné Zonda Júlia
Főmérnök, okl. építőmérnök
- isoprof@isoprof.hu
- +36 (20) 962-7997